Program duszpasterski na nowy rok liturgiczny: „W mocy Bożego Ducha”.

W pierwszą niedzielę adwentu, 2 grudnia, rozpocznie się nowy rok duszpasterski. „W mocy Bożego Ducha” to hasło tegorocznego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce. Pomocą w realizacji programu mają być zeszyty tematyczne: teologiczno-pastoralny, homiletyczny, katechetyczny, liturgiczny i maryjny.

Dwuletniemu programowi duszpasterskiemu dla Kościoła w Polsce na lata 2017-2019 towarzyszą słowa: „Duch, który umacnia miłość”. Pierwszy rok programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce (2017-2018) przebiegał pod hasłem: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” (Dz 2,4). Rozpoczynający się właśnie drugi rok (2018-2019) będzie przebiegał pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”.

„Program duszpasterski ma z założenia być pomocą duszpasterską dla diecezji i parafii” – wyjaśnia abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterskiej KEP. Nawiązując do hasła tegorocznego programu, podkreśla, że dary i charyzmaty Ducha Świętego są nam dane po to, by służyć wspólnocie Kościoła. „Chcemy się skupić na misji ochrzczonych i bierzmowanych” – mówi. Dodaje, że każdy chrześcijanin ma do spełnienia misję, bo jest napełniony Duchem Świętym.

„Otrzymane duchowe dary umożliwiają rozpoznanie zadań oraz obszarów zaangażowania, wśród których na pierwsze miejsce wybija się Kościół jako wspólnota „napełniona Duchem Świętym” (por. Dz 2, 1-4). Konstytucja dogmatyczna o Kościele zachęca nas do podjęcia tematu uczestnictwa bierzmowanych w życiu Trójcy Świętej, do głębszej refleksji nad wspólnotowym wymiarem ludzkiego życia, jak również do wypracowania duszpasterskich pomocy koniecznych w procesie odnajdywania własnego miejsca w Kościele. Czymś bardzo zasadniczym staje się również realizacja powołania „ucznia-misjonarza”, czyli przyjęcie Chrystusowego wezwania do chrześcijańskiego świadectwa. Treści drugiego roku realizacji Programu Duszpasterskiego mają więc doprowadzić wiernych do poznania Kościoła w zupełnie nowym – być może nieznanym jeszcze – świetle” – podkreśla ks. Krystian Piechaczek z Komisji Duszpasterskiej.

Misja i zadania ludzi ochrzczonych i bierzmowanych – to główne założenia kolejnego roku duszpasterskiego, który rozpoczynamy w pierwszą niedzielę Adwentu.

Celem programu duszpasterskiego 2018-2019 będzie rozwijanie problematyki misji i apostolatu (świadectwa słowem i czynem) osób ochrzczonych i bierzmowanych. Konkretne postawy chrześcijańskiego zaangażowania są zawsze kształtowane „W mocy Bożego Ducha”, a symbolicznym przedstawieniem tak rozumianego uczestnictwa w budowaniu królestwa Bożego na ziemi są „języki jakby z ognia” (Dz 2,3).

W ciągu tego nadchodzącego roku duszpasterskiego należy skupić uwagę na misji i zadaniach ludzi ochrzczonych i bierzmowanych. Należy pamiętać, że kiedy apostołowie wyszli z Wieczernika po otrzymaniu Ducha Świętego, to poszli pełnić misję daną im przez Chrystusa.
Dlatego każdy katolik, każdy chrześcijanin, ma również misję do spełnienia, bo jest napełniony Duchem Świętym. Mając świadomość jaką misję ma do wypełnienia Kościół założony przez Chrystusa, my również jako chrześcijanie, w mocy Ducha Świętego, mamy z wiarą i odwagą  wypełniać nasze zadania we wspólnocie rodzinnej, parafialnej, także we wspólnocie całego społeczeństwa. W mocy Ducha Świętego każdy chrześcijanin ma iść przez codzienne życie i ofiarować siebie drugim!

Program wydany został w formie pięciu zeszytów tematycznych: teologiczno-pastoralnego, homiletycznego, katechetycznego, liturgicznego i maryjnego. Materiały mają charakter propozycji do wykorzystania duszpasterskiego.

Zeszyt teologiczno-pastoralny zawiera wszystkie teoretyczne założenia programowe. – Dotykamy w tym zeszycie teologii Ducha Świętego. W kolejnym roku szczególną uwagę będziemy zwracali na pojęcie misji apostolatu i wiernych działających w mocy Bożego Ducha – mówił ks. Chromy.

Duchowny podkreślił, że integracyjną częścią Eucharystii jest przepowiadanie Słowa Bożego, dlatego kolejny zeszyt poświęcony jest homiliom. – To nie są gotowe homilie, ale są to refleksje do homilii w następującym kluczu – liturgia Słowa Bożego, fragment Ewangelii, rozwijany w trzech perspektywach – wyjaśnienie tekstów świętych i odsłonięcie obchodzonego misterium, druga perspektywa to rozpoznanie misterium Chrystusa obecnego w obrzędach liturgicznych i trzecia perspektywa to wskazanie na życie chrześcijanina przemienionego przez Ducha Świętego – powiedział.

Ks. Chromy poinformował, że w zeszycie katechetycznym proponowane są bloki następujących katechez: dla członków parafialnych rad duszpasterskich, katechezy dla dorosłych oraz dla rodziców dzieci przystępujących do bierzmowania.

– Tutaj myślę jest pewien kryzys. To nie jest oczywiste, że we wszystkich parafiach przy okazji przygotowywania młodzieży do sakramentu bierzmowania zwracamy uwagę na formację rodziców. Udaje się to nam przy okazji przygotowania dzieci pierwszokomunijnych, natomiast jest znacznie trudniej jeżeli chodzi o rodziców kandydatów do bierzmowania. Nie bał bym się tego jako duszpasterz. My też nie proponujemy materiału obciążającego. Jeżeli udałoby się w każdej polskiej parafii raz na dwa miesiące zaprosić rodziców kandydatów do bierzmowania i z pomocą tych scenariuszy katechez – z jednej strony zaproponować elementy formacyjne, a z drugiej elementy modlitewne, to myślę, że byłby dobrze – powiedział.

Zeszyt liturgiczny zawiera z kolei gotowe konspekty nabożeństw. Szczególną uwagę zwraca się tu na nabożeństwa rozpoczynające i kończące roku duszpasterski, a także nowennę przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. W ostatnim zeszycie – maryjnym – umieszczono m.in. konferencje maryjne i 5 maryjnych celebracji Słowa Bożego.

Cztery główne cele programu duszpasterskiego

Cel ewangelizacyjny – ma ukazywać różne formy przepowiadania: głoszenie Słowa Bożego, katecheza, czy rekolekcje ewangelizacyjne lub kerygmatyczne. Ma także ukazać pilną potrzebę towarzyszenia wierzącym w ich odkrywaniu i rozwijaniu darów Ducha Świętego, wysiłki formacyjne na różnych poziomach życia parafialnego oraz „promowanie środowisk wzrostu i dojrzewania wiary”.

Cel inicjacyjny – ma polegać m.in. na ukazywaniu związku między Chrztem, Bierzmowaniem i Eucharystią, ma podkreślać znaczenie osobistego wyboru Jezusa Chrystusa i odkrywaniu przynależności do Kościoła. Istotna jest tutaj ogromna rola świadectwa osób świeckich jako przykładów osobistego przeżywania relacji z Bogiem.

Cel formacyjny – ma być realizowany przede wszystkim przez podejmowanie duszpasterskich wysiłków w parafii na rzecz dalszej formacji osób bierzmowanych oraz przybliżanie wiernym Kościoła jako wspólnoty, którą kieruje i umacnia Duch Święty.

Cel społeczny – ma być widoczny poprzez ukazywanie wiernym darów Ducha Świętego w różnych dziedzinach troski o dobro wspólne: od pracy charytatywnej po życie społeczne, a także w ramach służby na rzecz wspólnoty parafialnej.

Komisja Duszpasterska/ BP KEP

Powiązane zdjęcia:

Możesz również polubić…

Pasek dostępności