XV Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II-Patron Rodziny” – 11 października 2015r.
Tegoroczny Dzień Papieski odbędzie się 11 października 2015r. pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Głównym organizatorem wydarzeń jest obchodząca w tym roku jubileusz 15-lecia Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, a także „Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło”.
Hasło XV Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Patron Rodziny” jest bezpośrednim nawiązaniem do zwołanych przez Papieża Franciszka obrad XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”, które odbędą się w dniach 4-25 października 2015r. w Rzymie. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, której misją jest propagowanie nauczania św. Jana Pawła II, poprzez tegoroczne obchody podkreśla szczególną troskę Papieża Polaka o świętość i trwałość rodzin. Wydarzeniom XV Dnia Papieskiego przyświecają słowa św. Jana Pawła II, że „rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu.”
XV Dzień Papieski obchodzony będzie na terenie całej Polski, a także poza jej granicami. Happeningi, miasteczka rodzinne i koncerty – to tylko niektóre z punktów przygotowanych w ramach tegorocznych obchodów. Duchowy wymiar wydarzenia w tym roku pogłębi przygotowana przez stypendystów Fundacji platforma modlitewna „Rodziny za rodziny”, która umożliwi modlitwę za wstawiennictwem św. Jana Pawła II w intencji wybranych rodzin (www.rodzinyzarodziny.pl).
Podczas obchodów Dnia Papieskiego prowadzona jest zbiórka funduszy umożliwiających realizację programu stypendialnego. Dzieło to można wesprzeć podczas zbiórki publicznej, przeprowadzanej w kraju i za granicą w dniach 4-22 października, zbiórki przykościelnej w niedzielę Dnia Papieskiego, a także wysyłając SMS o treści „POMOC” pod numer 74 265 (4,92 zł z VAT) oraz wpłacając środki na konto Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” o nr. 81 1320 1104 2979 6023 2000 0001. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.dzielo.pl.
Obchody Dnia Papieskiego swoim patronatem obejmują: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A., Gość Niedzielny, Tygodnik Niedziela, „Idziemy” oraz Przewodnik Katolicki.
Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” pomaga blisko 2500 gimnazjalistów, licealistów i studentów. Co roku organizuje ogólnopolski Dzień Papieski, podczas którego zbierane są fundusze na stypendia. Idea istnienia Fundacji opiera się na upamiętnieniu Pontyfikatu św. Jana Pawła II oraz na formacji duchowej i wyrównywaniu szans edukacyjnych zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin i małych miejscowości. Fundacja, która w tym roku obchodzi 15-lecie działalności, została powołana do istnienia przez Konferencję Episkopatu Polski w roku 2000 jako pokłosie pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny w roku 1999.
Lista Przewodniczącego Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
„Szczęść Boże,
zbliża się XV Dzień Papieski, który będziemy obchodzić 11 października 2015 roku pod hasłem „Jan Paweł II-Patron Rodziny”. Przygotowywany przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” obejmuje swym zasięgiem wszystkie parafie w naszej Ojczyźnie, jak również większość poza jej granicami m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Norwegii, Holandii.
Nieoceniona jest Państwa pomoc, jako członka Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego przy organizacji Dni Papieskich. Funduszem stypendialnym objętych jest już blisko 2500 osób, które otrzymują wsparcie od gimnazjum do ukończenia studiów. Prowadzenie tak dużego programu jest możliwe jedynie dzięki ofiarności osób, które podczas Dnia Papieskiego i nie tylko wspierają finansowo tę inicjatywę.
Utrzymanie programu wymaga coraz większych nakładów finansowych ze względu na większą liczbę studentów, którzy otrzymują o 200 zł miesięcznie wyższe stypendia od gimnazjalistów i licealistów.
W dniach 4-22 października br. przeprowadzana będzie zbiórka publiczna na rzecz stypendystów, którzy są nazywani „żywym pomnikiem świętego Jana Pawła II”. Bylibyśmy bardzo wdzięczni, gdyby Państwa organizacja wzorem lat ubiegłych mogła pomóc w pozyskaniu wolontariuszy, którzy mogliby się włączyć w kwestę. Jak co roku zachęcamy do stworzenia własnych sztabów zbiórki. Zgłoszenia można dokonać za pośrednictwem formularza elektronicznego na stronie www.dzienpapieski.dzielo.pl. Taki sposób działania bardzo usprawnia nam pracę. Alternatywnie przesyłamy w załączniku deklarację, którą można uzupełnić i odesłać na adres Fundacji. Każdy nowy sztab to kolejna możliwość pozyskiwania funduszy, a tym samym utrzymanie bądź zwiększenie programu stypendialnego.
Bardzo liczymy na życzliwość i otwartość Państwa organizacji. Wierzymy, że działania podjęte z okazji tegorocznego jubileuszowego Dnia Papieskiego będą znakomitą okazją do przypomnienia nauczania św. Jana Pawła II o rodzinie i przyczynią się do jej wzmocnienia. Obchody Dnia Papieskiego zbiegną się w tym roku z trwającym w Rzymie w dniach 4 – 25 października XIV Zgromadzeniem Zwyczajnym Synodu Biskupów na temat: „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”, co jeszcze bardziej podkreśli ważność zagadnienia rodziny dla Ojczyzny i Kościoła.
Już teraz serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc okazaną przy organizacji XV Dnia Papieskiego i życzymy aby wstawiennictwo św. Jana Pawła II wypraszało potrzebne łaski.”
Z chrześcijańskim pozdrowieniem,
Ks. Jan Drob
Interpretacja hasła – XV Dzień Papieski „Jan Paweł II – Patron Rodziny”.
Znamienne słowa wypowiedział Ojciec Święty Franciszek w homilii kanonizacyjnej papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, 27 kwietnia 2014r.: „Jan Paweł II był papieżem rodziny. Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny. Chętnie to podkreślam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno On z nieba towarzyszy i go wspiera”. Idąc za myślą Ojca Świętego Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję, że tegoroczny, XV Dzień Papieski będziemy obchodzili 11 października pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”.
Rodzina to niezwykle istotne, by nie użyć słowa palące zagadnienie, zarówno w ewangelizacji świata, jak i w duszpasterstwie Kościoła. Wołanie o silną rodzinę, w której realizuje się najpełniej miłość mężczyzny i kobiety oraz przychodzą na świat szczęśliwe dzieci rozlega się coraz mocniej. Wiele środowisk podziela pogląd św. Jana Pawła II o rodzinie, jako niezastępowalnym do końca i optymalnym środowisku dla człowieka, który może dojrzewać w klimacie miłości ofiarowanej mu bezinteresownie przez kochających rodziców, a więc ojca i matkę. Podkreśla się, że dziecko ma także prawo do rodzeństwa, dzięki któremu proces jego uspołecznienia jest owocniejszy i bardziej skuteczny niż w wypadku jedynaka, co ma ogromne znaczenie nie tylko dla konkretnej jednostki, ale także dla życia społecznego we wszelkich jego przejawach.
Niestety, tak pojęta rodzina, która swe źródło ma w zamyśle Bożym, zbudowana na mocy IV przykazania i wyłącznej, wiernej oraz dozgonnej miłości wynikającej z sakramentalnego związku małżeńskiego mężczyzny i kobiety nie jest dziś rzeczywistością ani oczywistą, ani powszechną. Obserwujemy z bólem kryzys rodziny, rozpad więzi małżeńskich na niespotykaną dotąd skalę, rzeszę osób żyjących w kolejnych związkach, oraz niechęć młodzieży nie tylko do zawierania sakramentu małżeństwa, ale również do legalizowania wspólnego życia choćby na prawie świeckim. Ofiarami takiego podejścia do małżeństwa i rodziny są doświadczające samotności i niepewności dzieci nie znające swych biologicznych rodziców oraz cierpiący zdradzeni współmałżonkowie borykający się z przeróżnymi trudnościami. Nie są to wszystkie niepokojące zjawiska, które należałoby poruszyć w temacie rodziny. Te są najbardziej widoczne i częste. Jan Paweł II widział w trosce Kościoła o rodzinę troskę o całego człowieka. Kryzys rodziny jest ostatecznie kryzysem człowieka i chwilę potem kryzysem Kościoła. Św. Jan Paweł II przekonywał, że małżeństwo i rodzina pojmowane w duchu Ewangelii są drogami do szczęścia i realizacją wzniosłego powołania do miłości. Są to może rzeczywistości kruche i niewystarczające, ale nie ma innych, które mogłyby je zastąpić.
XV Dzień Papieski przypada na czas szczególny. W zeszłym roku zakończyły się obrady III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat wyzwań duszpasterskich wobec rodziny w kontekście nowej ewangelizacji. Tegoroczny Dzień Papieski będziemy przeżywali w kontekście trwającego wtedy innego ważnego wydarzenia. W dniach 4-15 października 2015 r. obradować będzie XIV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. Dzień Papieski będzie szczególnie dobrą okazją do modlitwy za rodziny przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II – „patrona rodziny” oraz powrotu do jego nauczania.
O randze rodziny niech świadczą jego słowa z Listu do rodzin, z 1994 roku. Papież napisał wtedy:
„Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć. Wszak normalnie każdy z nas w rodzinie przychodzi na świat, można więc powiedzieć, że rodzinie zawdzięcza sam fakt bycia człowiekiem. A jeśli w tym przyjściu na świat oraz we wchodzeniu w świat człowiekowi brakuje rodziny, to jest to zawsze wyłom i brak nad wyraz niepokojący i bolesny, który potem ciąży na całym życiu. Tak więc Kościół ogarnia swą macierzyńską troską wszystkich, którzy znajdują się w takich sytuacjach, ponieważ dobrze wie, że rodzina spełnia funkcję podstawową. Wie on ponadto, iż człowiek wychodzi z rodziny, aby z kolei w nowej rodzinie urzeczywistnić swe życiowe powołanie. Ale nawet kiedy wybiera życie w samotności — to i tutaj rodzina pozostaje wciąż jak gdyby jego egzystencjalnym horyzontem jako ta podstawowa wspólnota, na której opiera się całe życie społeczne człowieka w różnych wymiarach aż do najrozleglejszych. Czyż nie mówimy również o „rodzinie ludzkiej”, mając na myśli wszystkich na świecie żyjących ludzi?” (List do rodzin, nr 2).
W Kaliszu, na polskiej ziemi powiedział.:
„Drodzy bracia i siostry, ani na chwilę nie zapominajcie o tym, jak wielką wartością jest rodzina. Dzięki sakramentalnej obecności Chrystusa, dzięki dobrowolnie złożonej przysiędze, w której małżonkowie oddają się sobie wzajemnie, rodzina jest wspólnotą świętą. Jest komunią osób zjednoczonych miłością. (…) Rodzina chrześcijańska, wierna swemu sakramentalnemu przymierzu, staje się autentycznym znakiem bezinteresownej i powszechnej miłości Boga do ludzi. Ta miłość Boga stanowi duchowe centrum rodziny i jej fundament. Poprzez taką miłość rodzina powstaje, rozwija się, dojrzewa i staje się źródłem pokoju i szczęścia dla rodziców i dla dzieci. Jest prawdziwym środowiskiem życia i miłości”. (Kalisz 1997r.)
Nie mniej ważne słowa padły w Nowym Targu, w 1979 roku. Niech one stanowią motto tegorocznego XV Dnia Papieskiego oraz motyw do wspólnej modlitwy za wielkie dobro jakim nadal pozostaje rodzina: „Słusznie mówi się, że rodzina jest podstawową komórką życia społecznego. Jest podstawową ludzką wspólnotą. Od tego, jaka jest rodzina, zależy naród, bo od tego zależy człowiek. Więc życzę, ażebyście byli mocni dzięki zdrowym rodzinom. Rodzina Bogiem silna. I życzę, ażeby człowiek mógł się w pełni rozwijać w oparciu o nierozerwalną więź małżonków — rodziców, w klimacie rodziny, którego nic nie jest w stanie zastąpić. I życzę, i modlę się o to stale, ażeby rodzina polska dawała życie, żeby była wierna świętemu prawu życia. Jeśli się naruszy prawo człowieka do życia w tym momencie, w którym poczyna się on jako człowiek pod sercem matki, godzi się pośrednio w cały ład moralny, który służy zabezpieczeniu nienaruszalnych dóbr człowieka. Życie jest pierwszym wśród tych dóbr. Kościół broni prawa do życia nie tylko z uwagi na majestat Stwórcy, który jest tego życia pierwszym Dawcą, ale równocześnie ze względu na podstawowe dobro człowieka”.
Ks. Dariusz Kowalczyk /styczeń, 2015r./
Konspekty lekcji religii oraz propozycje modlitwy wiernych, rozważań różańcowych i Apelu Jasnogórskiego.
Zbliża się 11 października, a wraz z nim obchody XV Dnia Papieskiego, którego hasło brzmi: “Jan Paweł II – Papież rodziny”. Z tej okazji przygotowaliśmy konspekty lekcji religii, do wykorzystania na wszystkich poziomach nauczania – od klas szkół podstawowych, przez gimnazja, po licea oraz propozycje modlitwy wiernych, nawiązującej do przesłania tegorocznego hasła.
– Konspekt lekcji religii dla klas 1 – 3 szkoły podstawowej (PDF),
– Konspekt lekcji religii dla klas 4 – 6 szkoły podstawowej (PDF),
– Konspekt lekcji religii dla klas 1 – 3 gimnazjum (PDF),
– Propozycja modlitwy wiernych (PDF),
– Propozycja rozważań różańcowych (PDF),
– Propozycja Apelu Jasnogórskiego (PDF).